noushejan
18 بهمن 1401 - 14:01

تنها راه خروج از بحران در لبنان/ اجلاس ۵ جانبه پاریس ادامه پروژه‌های مداخله‌جویانه غرب در لبنان

یک تحلیلگر برجسته لبنانی با اشاره به اینکه اجلاس ۵ جانبه پاریس ادامه پروژه‌های مداخله‌جویانه آمریکا و غرب در لبنان بوده و کمکی به حل بحران‌های آن نمی‌کند تاکید کرد، شرط‌بندی دشمنان برای حذف مقاومت و معادله آن در لبنان، از پیش شکست خورده است.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، «امین محمد حطیط» کارشناس امور راهبردی و تحلیلگر نظامی منطقه در واکنش به بحران سیاسی پیچیده لبنان در اثر موانع داخلی و مداخلات خارجی با انتشار یادداشتی اعلام کرد، لبنان همچنان مورد هدف طرح 5 مرحله‌ای «مایک پمپئو» وزیر خارجه دولت وقت ایالات متحده قرار دارد؛ طرحی که بر مبنای آن قرار بود لبنان و مقاومت با هم نابود شوند.

وی افزود، متاسفانه برخی طرف‌ها در داخل کشور که فقط هویت لبنانی را یدک می‌کشند همچنان روی مداخلات خارجی شرط‌بندی‌ کرده‌اند تا مقاومت را از معادله لبنان حذف کنند و جایگاه آن را از بین ببرند. این طرف‌ها ذهنیتی دارند با این عنوان که « قدرت لبنان در ضعف آن است»؛ یعنی همان ذهنیتی که پیشینیانشان دنبال می‌کردند و خواستار تجزیه و تقسیم لبنان بودند. آنها همان کسانی هستند که در آوریل 1975 لبنانی‌ها را به خاک و خون کشیدند.

امین حطیط ادامه داد، طرف‌های مذکور که خواستار اجرای سیاست‌های غربی در لبنان هستند منتظر نشست 5 جانبه آمریکا ، فرانسه ، عربستان، مصر و قطر در پاریس مانده‌اند تا ببینند چه نتیجه‌ای حاصل می‌شود . این کشورها قرار است در نشست پاریس درباره بحران لبنان صحبت کنند اما جالب است که هیچ حرفی از مداخلات و تجاوزات خارجی به رهبری آمریکا ضد لبنان، به میان نمی‌آید.

بر اساس این مقاله، همین مداخلات و تجاوزات آمریکا و متحدانش علیه لبنان فاجعه‌ای را در این کشور رقم زده که لبنانی‌ها سال‌هاست در آن دست و پا می‌زنند و بسیاری از مردم دچار فقر و گرسنگی شده‌اند. سوال اصلی اینجاست که آیا برگزاری چنین کنفرانس‌هایی با هدف کمک به لبنان است؟ اصلا آنها چه راهکاری می‌توانند برای لبنان ارائه دهند؟ آیا این کشورها به دنبال اجرای موضع و شروط خود در لبنان هستند؟

در ادامه این یادداشت آمده است، قبل از پاسخ به این سوالات باید بگوییم که لبنان از بدو تاسیس در سال 1920 با تصمیم کمیساریای عالی فرانسه همواره بر اثر مداخلات خارجی، وارد بحران می‌شد و لبنانی‌ها نقشی را ایفا می‌کردند که بازیگران خارجی و بین‌المللی از آنها خواسته بودند. در نهایت راه حلی در لبنان به نمایش گذاشته می‌شد که در خارج از مرزهای این کشور بر سر آن توافق شده بود.

امین حطیط ادامه داد، اما باید توجه کنیم که صحنه امروز لبنان در سطح مولفه‌هایی که جامعه و ساختار سیاسی آن را تشکیل می‌دهند متفاوت از گذشته است. قدرت، چیزی است که لبنان را قادر می‌سازد تا مواضع واقعی حاکمیتی و استقلال خود را تثبیت کند و دیگر تسلیم دیکته‌های خارجی نباشد. مقاومتی که در داخل لبنان شکل گرفت، چه مخالفان بخواهند و چه نخواهند درحال توسعه و تقویت قدرت خود بوده و معادلات ملی و منطقه‌ای را رقم زده که هیچ کس نمی‌تواند به آن آسیب بزند.

این کارشناس مسائل منطقه در ادامه مقاله خود تاکید کرد، مقاومت از نقش خود در محافظت و دفاع از لبنان و وحدت آن دست نخواهد کشید و حافظ حقوق مردم است. مقاومت لبنان طی 4 دهه گذشته عملکردی از خود در آزادسازی زمین و ملت لبنان و اخراج اشغالگران و جلوگیری از ورود تروریست‌ها به کشور، به نمایش گذشت که شاید هیچکس تصور آن را نمی‌کرد.

وی تصریح کرد، دیدیم که طی ماه‌های گذشته مقاومت چگونه توانست بخش عظیمی از حقوق نفتی و گازی لبنان را احیا کند. این مقاومت مورد استقبال و حمایت مولفه‌های مردمی مختلف در لبنان قرار دارد و ملت لبنان به آن اعتماد دارند. مقاومت لبنان برخلاف دشمنانش، به دنبال جنجال‌آفرینی در رسانه‌ها یا انجام مانورهای پوچ نبوده و اهل عمل کردن است نه حرف زدن.

حطیط اظهار داشت، علاوه بر آن مقاومت همراه با طرفداران خود دارای قدرتی و ظرفیتی است که آن را قادر می‌سازد وظایفی را که برای خود در نظر گرفته انجام دهد و نقش خود را برای دفاع از کشور به خوبی ایفا کند. مقاومت بر خلاف دشمنان و مخالفان خود، از قدرتی که در اختیار دارد برای خدمت به وطن و مردم استفاده می‌کند؛ نه قلدری و زورگویی.

این تحلیلگر برجسته مسائل منطقه تاکید کرد، اگر کنفرانس‌های خارجی همانند گذشته به دنبال یافتن راهی برای از بین بردن مقاومت در لبنان و سپس سرنگونی حاکمیت و استقلال این کشور هستند، به آنها می‌گوییم که شکست خواهید خورد؛ همانطور که در دو دهه گذشته شکست خوردید. اگر طرف‌های داخلی برای رسیدن به هدف خود روی خارجی‌ها شرط‌بندی کرده‌اند باید به آنها بگوییم که محاسباتتان شکست خورده است.

در ادامه این مقاله تاکید شده، کسانی که تهدید به تجزیه لبنان می‌کنند باید بدانند در این کشور قدرتی وجود دارد که از مرزها و ثروت‌های آن حمایت می‌کند و دوره استعمار و قیمومیت بر لبنان تمام شده است. اما راهکار عاقلانه برای حل بحران لبنان گفتگوی داخلی و تفاهم ملی است که منجر به یافتن راهکاری می‌شود که وحدت و قدرت و حاکمیت و استقلال لبنان را حفظ کند.

امین حطیط ادامه داد، اصرار بر امتیازخواهی و مواضع چالش‌برانگیز و تهدیدآمیز از جانب برخی طرف‌ها در پرونده انتخاب رئیس جمهور، اقدامی غیرمسئولانه است که بحران را طولانی‌تر کرده و خواسته کسانی که با محاصره و مداخله غیرقانونی در لبنان به این کشور تجاوز می‌کنند را برآورده می‌سازد.

در پایان این مقاله آمده است، هیچ یک از تحرکات و توطئه‌های خارجی علیه لبنان منجر به تحقق اهداف آنها نخواهد شد؛ زیرا در لبنان کسانی هستند که قدرت کافی برای محافظت از این کشور را دارند و ما تاکید داریم که تنها راه برای نجات لبنان اتحاد و تفاهم ملی است پس همگی باید برای خروج از این بحران بزرگ درست‌ترین راه را پیش بگیریم.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 1024846